ISHRANA: Kako magnezijum utiče na raspoloženje i mršavljenje?

ULOGA MAGNEZIJUMA

Magnezijum učestvuje u čak preko 300 enzimskih reakcija organizma.

Neki od najvažnijih uticaja su na:

  • Normalno funkcionisanje nervnog sistema
  • Normalnu psihološku funkciju
  • Normalnu funkciju mišića
  • Očuvanje čvrstine kostiju i zuba
  • Metabolizam glukoze i insulina
  • Smanjenje umora i iscrpljenostiI tako dalje. Samo kada uračunamo navedeno, već je dovoljno da nam nedostatak magnezijuma značajno utiče na svakodnevno funkcionisanje.

MAGNEZIJUM I MIŠIĆI

U toku vežbanja, masne ćelije-adipociti i mišićne ćelije preuzimaju dodatne količine magnezijuma iz plazme. Magnezijum u adipocitima zatim omogućava lipolizu odnosno topljenje masnih naslaga, a u mišićima pomaže preuzimanje glukoze čime direktno doprinosi povećanju energije i izdržljivosti. Takođe, dokazano je da unosom magnezijuma omogućavamo bolji performans tokom vežbanja, ali i brži oporavak nakon vežbanja, jer magnezijum doprinosi bržoj eliminaciji mlečne kiseline iz mišića.

MAGNEZIJUM I METABOLIZAM GLUKOZE I INSULINA

Kod dijabetesa melitusa tipa II i insulinske rezistencije ćelije organizma imaju manju osetljivost na insulin i smanjeno transportovanju glukoze u ćeliju. Magnezijum deluje tako što dvostruko povećava osetljivost ćelija na insulin i povećava preuzimanje glukoze. Zbog toga je nedostatak magnezijuma kod osoba sa IR I dijabetesom posebno problematičan dok sa druge strane može dosta pomoći u povećavanju insulinske osetljivosti odnosno poboljšanje stanja insulinske rezistencije.

MAGNEZIJUM I BOL

Migrenozni napadi mogu biti posledica nedostatka magnezijuma. Jednostavno rešenje za to jeste dodatni unos magnezijuma koji je u deficitu. Takođe, povoljno utiče na smanjenje menstrualnih bolova tako što deluje na opuštanje mišića, pa uzmite to u obzir ukoliko imate bolne mesntruacije.

Vrlo često je dificit magnezijuma uzrok bolnih grčeva nogu. Grčevi se najčešće javljaju noću, mogu biti intenzivni, nastaju naglo i često dovode do buđenja. Ako vam se to često ponavlja, ne bi bilo loše da proverite nivoe magnezijuma u organizmu.

MAGNEZIJUM I STRES

Magnezijum je poznat kao antistresni mineral upravo iz tog razloga što značajno utiče na nivo stresa u organizmu. U stanjima psihičkog stresa, povećane napetosti i teskobe, dovoljnim unosom magnezijuma mogu se ublažiti reakcije organizma na stresne nadražaje.

Ovo je takođe važno kod osoba koje žele da smršaju jer povišen stres utiče na apetit i samim tim se unosi više kalorija, a krajnji rezultat jeste sporiji gubitak kilograma, ako ga uopšte ima.

KADA TREBA DA POSUMNJATE NA NEDOSTATAK MAGNEZIJUMA U ORGANIZMU?

Puno je razloga koji mogu uputiti na nedostatak magnezijuma, ali su takođe zajednički i nekim drugim stanjima. Nabrojaću neke uopštene i najčešće.

Ukoliko ste neobično umorni, razdražljivi, anksiozni, imate grčeve u mišićima i nesanicu, moguće je da ste u deficitu sa magnezijumom.

KOJA HRANA JE IZVOR MAGNEZIJUMA?

Namirnice bogate magnezijumom su:

  1. Zeleno lisnato povrće (hlorofil) – kupus, kelj, spanać, peršun, blitva, zelena salata, brokoli. Zelena boja biljaka potiče od hlorofila čije jezgro čini magnezijum.

2. Semenke – susam, suncokret, bundeva, badem, kikiriki, brazilski orah

3. Žitarice celog zrna – kukuruz, pšenica, integralni pirinač, ječam, proso, heljda

4. Voće – kajsije, smokve, avokado

5. Riba i morski plodovi. Verovatno najbolji izvor magnezijuma je neprerađena morska so

Nakon natrijuma i hlora, magnezijum je treći po redu najzastupljeniji mineral u morskoj vodi.

6. Mleko i mlečni proizvodi

7. Soja, pasulj

8. Meso

 

izvor: fit.rs