Svi trče leti. To je period odluka kada se kreće sa vežbanjem, period kada se još uvek spremamo za more sa željom da izgledamo dobro na plaži i period kada angažovani trkači kreću da se spremaju za jesenju sezonu polumaratona i maratona.
Evo sedam saveta:
#1 Postepeno se naviknite na vrućine
Potrebno je do dve nedelje da se organizam navikne na promenu vremena. Usporite i ne paničite ako vam je trčanje veoma teško u periodu kada se temperatura nalgo povećava. Biće loših i teških treninga.
#2 Planirajte vašu hidrataciju
Najvažniji savet koji vam možemo dati jeste da pijete dovoljno tečnosti.
Da biste sprečili dehidrataciju, na trening ponesite flašicu sa vodom, bez obzira koliko kratak bio trening.
#3 Nadoknadite elektrolite
Za duge treninge preko sat vremena, uz oblino znojenje gube se i dragoceni minerali. Uz vodu savetuje se uzimanje i izotoničnih napitaka koje možete sami napraviti ili kupiti neki od gotovih u flašici.
#4 Letnja oprema za trčanje
Šorc i majica su dovoljni, uz lagane patike za trening. Birajte odeću svetlih boja.
Majica bi trebala da bude lagana. Sintetičke majice su bolje rešenje, jer dozvoljavaju koži da diše. Korisni asesoari: kačket za trčanje, naočare za sunce i krema sa zaštitnim faktorom.
#5 Trenirajte rano ili kasno uveče
Kakav genijalni savet. Izbegavajte delove dana kada je temperatura najviša. Trenirajte rano ujutru i završavajte trening pre 8 ili 9h. Uveče trenirajte u šumi posle 19h.
Utisak o vremenu ima uticaj i vlaga u vazduhu, što je vlaga veća to je teže. Znojenje kao metod rashlađivanja organizma ima smisla kada je vazduh suv pa znoj isparava i hladi kožu, dok u vlažnoj sredini on ne može da ispari, pa vam se čini da ste kao u rerni.
#7 Dobra klopa nakon treninga
Da bi trening imao efekta, važan je oporavak. Ako ste trčali po suncu, hladan tuš uz gomilu voća i sočne hrane učiniće vam samo dobro.
izvor: trcanje.rs