Motivisani ste, istrajni i disciplinovani? Pridržavate se strogih pravila ishrane? Često vežbate i kod kuće, ali rezultati izostaju ili dolaze vrlo sporo? Pogrešan “tajming” vežbanja bi mogao biti odgovor. Doba dana koje ste odvojili za tvežbanje važno je koliko i ostali segmenti i zato pažljivo birajte termine treninga.
Vežbanje ujutru
Jutarnji trening je odličan za raspoloženje i podizanje energije. Međutim, ukoliko ste spavalica i ranojutarnji trening bi bio veliki napor za vas, onda je bolje da ga odložite za drugi deo dana. Važno je da pažljivo slušate znake koje vam organizam šalje. Vežbanje ujutru je najbolje za one koji žele brzo izgubiti kilograme. Telo ujutru vrlo brzo iscrpi šećerte i ugljene hidrate, pa “prelazi” na sagorevanje masnih naslaga. Ako ne možete vežbati na prazan želudac, počastite se jogurtom, bademima, tostom ili nekom voćkom.
Vežbanje u podne
Neki vole da stresan radni dan i vreme pauze za ručak provedu u teretani ili fitnes centru. To je odličan izbor ako radite stresan i odgovoran posao, koji zahteva visok nivo koncentracije. Naravno, neophodno je da radno mesto bude u blizini fitnes centra i da imate veliku pauzu za ručak. Razumljivo je da taj trening ne može dugo trajati, ali čak i jednostavna kratkotrajna fizička aktivnost učiniće da se osećate bolje. Popodnevni trening povećava energiju i daje elan.
Večernji trening
Važno je da znate da je vaše telo tokom večernjih sati u potpuno drugačijem biološkom stanju nego ujutru. Za većinu ljudi, veče je period najveće fizičke i mentalne efikasnosti. Stoga, trening uveče uopšte nije loša ideja. Brze i velike rezultate ćete postići ukoliko vam je cilj dobijanje mase ili kondicija. Negativna strana večernjeg vežbanja je to što vam velika fizička aktivnost može poremetiti san. Zato je važno da sa treningom završite bar tri sata pre odlaska u krevet.